Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu | Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları Uzmanı

covid 19   YouTube icon

Alerji'de Aşı Tedavisi Var mıdır?

Uzun yıllardır allerjide aşı tedavisi uygulanmaktadır. Önceleri hekimler aşıyı hazırlar ve birden fazla allerjiye karşı aynı anda aşılama yaparlardı. Bu yöntemle aşı tedavisi yıllar sürerdi. Sonraki yıllarda bu etkisi az, yan etkisi fazla yöntemden vazgeçildi. Onun yerine spesifik yani ne allerjiniz varsa ona karşı daha saf ürünlerle aşılama uygulanmaya başlandı.

asi lab arastir ilac

Aşı tedavisinden Amerika ve Avrupa'da vaz geçildiği söyleniyor. Doğru mu?

Aşı tedavisinin vazgeçilen tipi spesifik olmayan, home made( fabrikasyon olmayan- hekimin ürettiği) olan türler. Bilakis gelişen teknoloji ile aşı tedavisikullanımında bir artma eğilimi var. Daha fazla araştırma ve daha kolay kullanılan ürünler kullanıma sunuluyor. Amerikan allerji akademisinin görüşüne https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/treatments/allergy-shots-(immunotherapy) adresinden ulaşabilirsiniz. Burada allerjik aşı  tedavisi kime gerekir kime yapılır bulabilirsiniz. Aynı bilgilere benim hazırladığım sayfadanda Türkçe ulaşabilirsiniz.

Aşı tedavisi hangi durumlarda yapılır? Nelere karşı aşı var ?

Deri testi ve hekimin sorgusu sonrası allerji tanısı aldı iseniz, allerjik maddeden uzak duramıyorsanız aşıtedavisine adaysınız. Bu kararı uzman hekimin vermesi gerekir. Hekim karar ve kontrolü olmadan aşı tedavisi olmaz. En çok ev tozu, polen ve arı allerjisine karşı aşı yapılır. Gıda allerjilerinde yapılmaz.

Aşı tedavisi nasıl uygulanır?

Cilt  altına iğne ile uygulama en fazla deneyim olan durum. Ancak yıllar içinde dil altı damla ve özelikle polen allerjisi için dil altı tablet aşıların kullanımı çok arttı.

Aşı uygulamasının tehlikeleri var mı?

Her tedavi belirli oranda tehlike içerir. Piyasaya sunulan tedaviler bunu en az içerenlerdir. Ancak aşı tedavisinde allerjiniz olan ürünün azar azar size verildiğini unutmayın. Bu nedenle dilaltı damla ve tablette bile allerjik durum tedavis sırasında olabilir. Cilt altı enjeksiyonu uzman hekim uygulamalıdır. Böylece risk azaltılır. Yanlış uygulama allerjik şok bile yapabilir.

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, (d. 1969Sivas), Türk Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları uzmanı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

caglarcuhadaroglu.com

Ulusal Üyelikler

  • Uykuder
  • Türk Toraks Derneği
  • Multidisipliner Onkoloji Derneği
  • TUSAD
  • Akademik Solunum Derneği
  • TUTD
  • Spor Kardiyolojisi Derneği

İletişim

Adres:
Altunizade Mah. Yurtcan Sok. No: 1 Üsküdar / İstanbul 34662
Telefon
+90 212 304 44 44 | 216 649 44 44
e-Posta
caglar.cuhadaroglu@gmail.com